ciąża i poród

O czym musimy pamiętać po powrocie ze szpitala do domu?

Przed pójściem do szpitala dobrze byłoby odpowiednio wcześniej przygotować się do pobytu w placówce zdrowia.

Oprócz niezbędnych rzeczy dla siebie należy także zabrać wyprawkę dla dziecka, w skład której powinny wchodzić między innymi kocyki Minky dla dzieci, komplet pościeli Minky oraz poduszka do wózka Minky.

Wcześniej przygotowana torba może nawet od miesiąca oczekiwać na wyliczony termin rozwiązania, ponieważ rzeczywistość potrafi być zaskakująca. Bardzo często poród odbywa się co najmniej kilka dni przed terminem, a wtedy – jeżeli wyprawka dla przyszłej mamy i dla dziecka będzie przygotowana – można uniknąć paniki i niepotrzebnego stresu.

Powrót do domu

Powrót do domu ze szpitala z nowo narodzonym dzieckiem to piękna chwila nie tylko dla rodziców, ale także dla całej rodziny. Warto jednak nie dopuścić do tego, żeby przez dom przewijała się masa gości. To stanowi zagrożenie chorobą zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Jeżeli wszyscy, którzy zechcą zobaczyć dziecko, sami tego nie rozumieją, to należy im to delikatnie, ale stanowczo uświadomić.

Pojawienie się noworodka w domu to ogromna zmiana w życiu. Rodzice muszą koncentrować się na pielęgnowaniu dziecka. Byłoby dobrze, bez względu na porę roku, pamiętać o wietrzeniu domu, przenosząc dziecko do innego pomieszczenia, gdy jest wietrzony jego pokój.

Wyprawka dla dziecka

W wyposażeniu dla malucha, o czym także trzeba pamiętać, powinny znaleźć się kocyki Minky, komplet pościeli Minky i poduszka do wózka Minky.

Bardzo ważne jest poza tym karmienie (najlepiej piersią). Zwykle odbywa się ono co trzy godziny, jednak gdy maluch nie wytrzymuje tyle czasu, należy karmić go na życzenie, nie pozwalając jednocześnie na zasypianie przy piersi, bo wtedy można karmić bezustannie przez całą dobę.

Dziecko powinno spać w łóżeczku, ponieważ od razu trzeba je przyzwyczajać do miejsca, które z taką troską i zaangażowaniem zostało dla niego przygotowane.

Przeczytaj również:

Jak przygotować ciało i umysł na poród?